Senin, 31 Maret 2014

contoh makalah tentang manfaat kulit manggis

contoh makalah tentang manfaat kulit manggis Не само што на mangosteen овошен дека ние може да се фати бенефиции , но , исто така, не помалку mangosteen кора ефикасно да се одговори на различни видови на лесна болест до тешка болест. Значи откако ќе консумираат mangosteen овошје, вие не треба да брзаат да ги фрлаат на кожата, бидејќи дел можеме да ја направиме како високо ефикасно хербални лекови .

За да се добие максимална корист на mangosteen тоа кора , можете да ги консумираат редовно да го направи во сок. Да се ​​направи сок кожата mangosteen не е тешко, може да се направи сок кожата mangosteen што се прави сок во целина. Да се ​​елиминира горчлив вкус и додадете вкус , можете да додадете мед по вкус.

 Зошто mangosteen кожата можат да се справат со разни болести ? Тоа не е независен од супстанциите содржани во mangosteen кора е Xanthones . Xanthones се еден вид на полифенол соединенија кои имаат многу здравствени придобивки .

Во прилог на Xanthones , на mangosteen кора , исто така, содржи танини и антоцијани. Одгледување е да имаат антиоксиданс активност способен за инхибирање на ензими, како што ДНК topoisomerases , анти - дијареа , hemostatic , анти - хемороиди , и , исто така, го инхибира растењето на туморот. Додека anthocyanin .

Тука се и некои од придобивките и ефикасноста на mangosteen кора што можете да добиете по пат на преземање на тоа .

    Не на оштетување на ДНК.
    Помагала лимфниот систем
    Намалување на инсулинската резистенција.
    Зајакнување на имунолошкиот систем
    лекува воспаление
    Подобрување на комуникацијата помеѓу клетките
    Им помогне со губење на тежината
    Помогне лекува чир на устата
    Надминување останување без здив
    Ублажување болно грло ( бронхитис ) , емфизем ( емфизем ), и воспаление на белите дробови ( пневмонија).
    Помага во намалување на мигранти ( главоболки )
    Membatnu може да го намали забоболка
    Балансирање на ендокриниот систем
    Помага ослободат хемороиди
    Придонесе кон намалување на шеќерот во крвта кај девица
    Просветвам кожни болести kemerah-merahan/bersisi
    Помага лекува раните
    Помага во спречување на срцеви заболувања
    Зајакнување на крвните садови
    Намалување на ЛДЛ холестеролот
    Намалување на висок крвен притисок
    Помага во спречување на артериосклероза
    Помогне да се спречи дијареа
    Може да се ублажат воспаление на дебелото црево или мали
    Еден може да го спречи воспалителна болест на цревата
    Помага во намалување на треска
    Може да се надмине труење со храна
    Исцелување на раните на грлото
    Може да се подобри способноста да се справат со stess
    Може да помогне во олеснување болки во стомакот .

Mangosteen кора исто така е многу добар во комбинација со soursop лист да се излечи разни болести. Ако не сакате да се мачам со што кожата mangosteen сок, може да се купи кожа mangosteen сок , која сега се продаваат на интернет како и присутен .

Tidak ada komentar:

Posting Komentar